de Bruinvis
Inleiding
Houten chalet, rond 1905 gebouwd in chaletstijl. Het ontwerp en het bouwmateriaal zijn afkomstig uit Noorwegen. Gelegen in het duingebied.
Omschrijving
Alles over monumenten onder één dak.
Een monument kopen, onderhouden of verduurzamen? Hier vindt u alle informatie, inspiratie en praktische tips.
Inleiding
Watertoren, in 1933 gebouwd voor het in 1932 opgerichte gemeentelijk waterleidingbedrijf. De toren werd ontworpen door ir. H. Sangster en uitgevoerd door C. van Prooyen te Barendrecht. De toren staat boven op een duintop en is niet meer als watertoren in gebruik. Aan de gevels zijn sporen van oorlogsschade zichtbaar.
Omschrijving
De 28,5 meter hoge toren heeft een ronde doorsnede met naar boven toe een geringe afname van de buitendiameter. Het betonnen reservoir heeft een vlakke bodem en wordt door vijf betonnen kolommen ondersteund. Dit skelet wordt ommanteld door een gele bakstenen buitenmuur op een donkerrode bakstenen plint.
Diverse gevelopeningen zijn met beton geaccentueerd of omlijst. Boven het reservoir bevindt zich een gaanderij voor gebruik als uitzichttoren. De toren wordt afgesloten door een bolkap die is bedekt met koper.
De ingang bevindt zich aan de zuidwestzijde. De rondboogvormige ingang, is voorzien van een betonnen omlijsting en een eenvoudige houten deur. Op het niveau van de eerste verdieping bevinden zich enkele smalle hoge vensters.
Ter hoogte van het reservoir eveneens enkele hoge vensters en daarboven reeksen gekoppelde gevelopeningen.
Waardering
Watertoren van cultuur- en architectuurhistorische waarde en van belang vanwege ensemblewaarde en herkenbaarheid.
| Functie | Hoofdcategorie | Subcategorie | Functietype | Is hoofdfunctie |
|---|---|---|---|---|
| Nutsbedrijf | Boerderijen, molens en bedrijven | Industrie | oorspronkelijke functie | Ja |
| Straat | Getal | Achtervoegsel | Postcode | Plaats | Locatie | Situatie | Is hoofdadres |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nehalenniaweg | 20 | – | 4357 AW | Domburg | – | – | Ja |
| Kadastraal perceel | Kadastrale sectie | Kadastraal object | Appartement | Kadastrale gemeente |
|---|---|---|---|---|
| 220 | F | 2225 | A1 | Domburg |
| 220 | F | 2225 | A2 | Domburg |
| Start | Eind | Notitie | Beschrijving |
|---|---|---|---|
| 1933 | 1933 | – | vervaardiging |
| Stijl | Substijl | Zuiverheid | Notitie |
|---|---|---|---|
| Interbellum-architectuur | – | invloeden | – |
| Name | Beroep | Notitie |
|---|---|---|
| Sangster, H. ; Zeeland | ingenieur | – |
Inleiding
Houten chalet, rond 1905 gebouwd in chaletstijl. Het ontwerp en het bouwmateriaal zijn afkomstig uit Noorwegen. Gelegen in het duingebied.
Omschrijving
Inleiding
Houten chalet, aan het eind van de negentiende eeuw gebouwd in chaletstijl. Het ontwerp en het bouwmateriaal zijn vermoedelijk afkomstig uit Noorwegen. Gelegen in een duingebied.
Omschrijving
Inleiding
Koetshuis rond 1883 gebouwd in traditionalistische architectuur met kort daarna aan de noordzijde aangebouwde koetsierswoning. Aan de zuidzijde is in 1956 een woning aangebouwd, die niet voor bescherming in aanmerking komt.
Omschrijving