Groeneveld 10, Baarn

Monumenttype:
Rijksmonument
Monumentnummer:
511774
Monumentnaam:
Groeneveld 10
Plaats:
Baarn

Monumenten.nl maakt u wegwijs in monumentenland

Alles over monumenten onder één dak.
Een monument kopen, onderhouden of verduurzamen? Hier vindt u alle informatie, inspiratie en praktische tips.

Beschrijving

(Op de bijbehorende kaart aangegeven met nr.4) KOETSHUIS. Links aan het rechthoekige plein voor het hoofdgebouw staat een koetshuis en stalgebouw uit 1702 met als pendant een gelijkvormige oranjerie uit hetzelfde bouwjaar. Het op rechthoekige grondslag opgetrokken koetshuis bestaat uit één bouwlaag onder een met pannen gedekt dubbel zadeldak met afgevlakte topgevels, waarin een rond kijkgat is uitgespaard. Het gebouw is tweebeukig met oorspronkelijk aan de noordzijde het koetshuis met tuigenkamer en aan de zuidzijde de stal. In het verlengde van het koetshuis de knechtenkamer; thans is deze kamer en de stal in gebruik als woning. De symmetrisch ingedeelde voorgevel heeft een middenpartij van drie traveeën geleed door vier geblokte pilasters en bekroond door een attiek. Twee meerruitsvensters flankeren een omlijste, originele toegangsdeur met halfrond bovenlicht waarin spaakroeden. De omlijsting is in het midden voorzien van rustica met ijspegel-effect (zg. congélations) en wordt bekroond door een decoratie in Lodewijk-XIV stijl. Oorspronkelijk waren het kalf en bovenlicht van de deuren uitneembaar om de planten naar binnen te kunnen brengen. De toegang wordt benadrukt door een zuilenportiek van de Toscaanse orde, dat in ca.1980 is gereconstrueerd. Aan weerszijden van de middenpartij een deur met bovenlicht voorzien van een stervormige roedenverdeling en een meerruitsvenster. De zuidgevel is in ca. 1960 gewijzigd toen het geschikt werd gemaakt voor twee woningen. De westgevel heeft links twee getoogde poorten met daarboven een getoogd hooiluik en rechts twee vensters. De oostgevel heeft op de begane grond twee meerruitsvensters, waarvan één schijnvenster, en twee verdiepingsvensters. In het INTERIEUR is ondermeer van belang de originele betimmeringen in het koetshuis.

Waardering KOETSHUIS van algemeen belang

- vanwege de ouderdom;

- vanwege de sober architectonische vormgeving met een zuilenportiek;

- als karakteristiek en functioneel onderdeel van een buitenplaats;

- vanwege de ensemblewaarde;

- vanwege de functioneel-ruimtelijke relatie met de andere onderdelen van de buitenplaats.

Bron: Rijksmonumentenregister

Specificaties

Bron: Rijksmonumentenregister

Complex eigenschappen

Bron: Rijksmonumentenregister

Eigenschappen

Functies
Functie Hoofdcategorie Subcategorie Functietype Is hoofdfunctie
Koetshuis(L) Kastelen, landhuizen en parken Bijgebouwen kastelen enz. oorspronkelijke functie Ja
Adressen
Straat Getal Achtervoegsel Postcode Plaats Locatie Situatie Is hoofdadres
Groeneveld 10 3744 ML Baarn Ja
Percelen
Kadastraal perceel Kadastrale sectie Kadastraal object Appartement Kadastrale gemeente
C 135 Baarn
Bouwperioden
Start Eind Notitie Beschrijving
1702 1702 vervaardiging
Bron: Rijksmonumentenregister

Tijdlijn Groeneveld 10

Voeg een verhaal over dit monument toe aan de tijdlijn

Weet u meer over dit bijzondere monument of heeft u een herinnering over dit monument? Vul de tijdlijn aan. Deel uw verhaal en houd dit monument springlevend.

Andere monumenten in de buurt

  • Rijksmonument

    Groeneveld 2

    (Op de bijbehorende kaart aangegeven met nr.5) BRUG MET TOEGANGSHEK. Voor de bassecour ligt een bakstenen boogbrug uit 1768 (zie sluitsteen). De boog is vervaardigd van natuursteen. De keermuren van de brug hebben een segmentvormig verloop en gaan over in de keermuren van het voorplein.

    WikiMedia
  • Rijksmonument

    Groeneveld

    (op de bijbehorende kaart aangegeven met nr.1) HOOFDGEBOUW (Groeneveld). Op de hoofdas van de aanleg ligt het bakstenen huis Groeneveld aan een bassecour omsloten door bouwhuizen. Het gebouw omvat een corps de logis gebouwd in ca.

    Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed: Speelman, Albert
  • Rijksmonument

    Groeneveld 2

    Omschrijving onderdeel 3 (bij Groeneveld 2; op de bijbehorende kaart aangegeven met nr.3) ORANJERIE. Rechts aan de bassecour staat een oranjerie uit 1702 met als pendant een gelijkvormig koetshuis uit hetzelfde bouwjaar.

    WikiMedia
Naar boven