Bitter en Zoet, Veenhuizen

Monumenttype:
Rijksmonument
Monumentnummer:
478450
Monumentnaam:
Bitter en Zoet
Plaats:
Veenhuizen

Monumenten.nl maakt u wegwijs in monumentenland

Alles over monumenten onder één dak.
Een monument kopen, onderhouden of verduurzamen? Hier vindt u alle informatie, inspiratie en praktische tips.

Beschrijving

Inleiding

APOTHEEK ANNEX DIENSTWONING, gebouwd in opdracht van het Ministerie van Justitie voor de assistent-apotheker. Het gebouw met midden in de voorgevel de naam Bitter en Zoet is in 1893 gebouwd naar ontwerp van W.C. Metzelaar; het is functioneel zowel als visueel sterk verbonden met de woning Toewijding en de apothekerswoning Plichtgevoel (respectievelijk Hospitaallaan 16 en 24).

Omschrijving

Evenwijdig aan de weg gelegen twee bouwlagen tellend gebouw op rechthoekige plattegrond. Het geheel is uit baksteen opgetrokken in een sobere en functionele stijl en wordt gedekt door een met pannen belegd aan een zijde doorgetrokken zadeldak met pannen en windveren; schoorstenen; eenvoudige goot op klossen. De symmetrisch ingedeelde voorgevel wordt geleed door getoogde 12-ruits schuiframen met persiennes; paarsgewijs geplaatste 4-ruits steekramen; natuurstenen vensterbanken. De zuidelijke zijgevel en hoeken aan de noordzijde zijn voorzien van blokbepleistering. Aan weerskanten een zijaanbouw met lessenaardak; deur met 2-ruits bovenlicht.

Waardering

Apotheek annex dienstwoning van cultuurhistorisch, architectuurhistorisch, typologisch en stedebouwkundig belang, alsook van belang voor de geschiedenis van de Rijkswerkinrichting Veenhuizen; tevens van belang als functioneel onderdeel van het uitzonderlijk waardevolle gebied Veenhuizen. Gaaf.

Bron: Rijksmonumentenregister

Specificaties

Bron: Rijksmonumentenregister

Eigenschappen

Functies
Functie Hoofdcategorie Subcategorie Functietype Is hoofdfunctie
Apotheek Cultuur, gezondheid en wetenschap Gezondheidszorg oorspronkelijke functie Ja
Adressen
Straat Getal Achtervoegsel Postcode Plaats Locatie Situatie Is hoofdadres
Hospitaallaan 20 9341 AH Veenhuizen Ja
Hospitaallaan 22 9341 AH Veenhuizen
Percelen
Kadastraal perceel Kadastrale sectie Kadastraal object Appartement Kadastrale gemeente
N 2489 Norg
Bouwperioden
Start Eind Notitie Beschrijving
1893 1893 vervaardiging
Ambachten
Name Beroep Notitie
Metzelaar, J.F. ; Conversie MRS architect / bouwkundige / constructeur
Bron: Rijksmonumentenregister

Tijdlijn Bitter en Zoet

Voeg een verhaal over dit monument toe aan de tijdlijn

Weet u meer over dit bijzondere monument of heeft u een herinnering over dit monument? Vul de tijdlijn aan. Deel uw verhaal en houd dit monument springlevend.

Andere monumenten in de buurt

Naar boven