450399
Complex van sluizen met kolk, sluisdeuren met handbediening en leuningwerk, kademuren en draaibare voetgangersbrug.
Rond 1554 werd op deze plaats reeds een schut- of schotdeur aangebracht om de waterstand binnen de stad te kunnen regelen.
Alles over monumenten onder één dak.
Een monument kopen, onderhouden of verduurzamen? Hier vindt u alle informatie, inspiratie en praktische tips.
Diep 17e eeuws huis, bestaande uit twee bouwlagen, een kelder en een kap met de nok loodrecht op de straat.
De Bemuurde Weerd is een in de middeleeuwen ontstane ommuurde voorstad rond een sluizencomplex in de rivier de Vecht. De voornaamste bebouwing stond aan de wegen langs de rivier. Bemuurde Weerd W.Z. 6 is een goed voorbeeld van een dergelijk tamelijk groot huis. In de huidige vorm is het voornamelijk 17e eeuws, doch het dateert in oorsprong uit de middeleeuwen. De gepleisterde voorgevel is een tot lijstgevel verbouwde trapgevel, oorspronkelijk met houten onderpui.
De puibalk is mogelijk nog aanwezig, wat tot uiting komt in een doorlopende lijst boven de beganegrondvensters. Boven de verdieping zijn de 17e eeuwse sier-muurankers van de strijkbalk aanwezig. De linker zijgevel aan de Raamsteeg bevat aan de achterzijde twee 19e eeuwse kozijnen met luiksponning en op de verdieping een geprofileerd 18e eeuws kozijn. De achtergevel is een afgetopte tuitgevel. Ook de rechter zijgevel is vrijstaand aan een poortje naar het achterterrein.
Inwendig is de constructie, zowel balklagen als kap, vrij compleet.
Het huis is bouwhistorisch zeer belangrijk in de ontwikkeling van het woonhuis buiten de stad.
| Functie | Hoofdcategorie | Subcategorie | Functietype | Is hoofdfunctie |
|---|---|---|---|---|
| – | Woningen en woningbouwcomplexen | Werk-woonhuis | oorspronkelijke functie | Ja |
| Straat | Getal | Achtervoegsel | Postcode | Plaats | Locatie | Situatie | Is hoofdadres |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bemuurde Weerd W.Z. | 6 | – | 3513 BH | Utrecht | – | – | Ja |
| Kadastraal perceel | Kadastrale sectie | Kadastraal object | Appartement | Kadastrale gemeente |
|---|---|---|---|---|
| – | C | 4921 | – | Lauwerecht |
Complex van sluizen met kolk, sluisdeuren met handbediening en leuningwerk, kademuren en draaibare voetgangersbrug.
Rond 1554 werd op deze plaats reeds een schut- of schotdeur aangebracht om de waterstand binnen de stad te kunnen regelen.
Een voor zijn omgeving opvallend groot 18e eeuws pand bestaande uit drie bouwlagen met kap loodrecht op de straat en kelder onder het achterste deel.
Het huis is een voor deze plaats uitzonderlijk voorbeeld van 18e eeuwse nieuwbouw. De ramen zijn nu voorzien van empire schuifvensters.
Pand met gebogen voorgevel uit de eerste helft van de 19e eeuw, bestaande uit twee bouwlagen met mansardekap.
Een opmerkelijk voorbeeld uit de reeks van panden ontstaan naar aanleiding van de bebouwingsplannen voor de singels van Zocher, voorzien van dorische pilasters en mezzanino.