De Thun 180, Heerlen

Monumenttype:
Rijksmonument
Monumentnummer:
523282
Monumentnaam:
De Thun 180
Plaats:
Heerlen

Monumenten.nl maakt u wegwijs in monumentenland

Alles over monumenten onder één dak.
Een monument kopen, onderhouden of verduurzamen? Hier vindt u alle informatie, inspiratie en praktische tips.

Beschrijving

Inleiding

Blok ARBEIDERSWONINGEN, onderdeel van het woningroepje "Welten", gebouwd in 1921 door "Ons Limburg" voor de Woningvereniging "De Volkswoning. De woningen zijn gebouwd in de stijl van het Traditionalisme naar ontwerp van architect Jan Stuyt en bestaan uit drie blokken van vier, zes en acht woningen. Bij de renovatie in 1986 werden onder meer de prefab dakkapellen, dubbelglas en suskasten geplaatst. Alle woningen zijn verlengd door een recente aanbouw. Bij enkele woningen zijn recent rolluiken geplaatst. UITGESLOTEN VAN BESCHERMING zijn de prefab dakkapellen, de recente aanbouwen achter de woningen en alle rolluiken.

Omschrijving

Blok van zes ARBEIDERSWONINGEN onder één kap, waarvan de hoekwoningen iets uitspringend en een kwart slag gedraaid. De woningen hebben een L-vormige plattegrond van één bouwlaag gelegen onder een zadeldak met recente Hollandse pannen. De gootbekleding en het beschot van de topgevels is van Trespa op klossen. De gevels hebben een roodbruine optrek in halfsteens verband met een rode plint in kruisverband. In de gevels bevinden zich rechthoekige houten kozijnen en recente voordeuren met bovenlicht. Verder één, twee of drie baksteen treden, strekken en geglazuurde dorpelsteen. De VOORGEVEL van elk pand heeft in de eerste laag een deur en een groot venster. En op het dakvlak een dakkapel met dubbel venster. De hoekpanden hebben in de tweede laag een dubbel en enkel venster. De topgevels van de hoekpanden hebben gecementeerde vlakken gelegen tussen verticale baksteen stroken, hier in bevindt zich een klein langwerpig ventilatierooster. In de ZIJGEVELS bevinden zich twee kleine vensters. De ACHTERGEVELS hebben in de eerste bouwlaag een groot kozijn en orginele uitbouw van één laag met plat dak. Hierin bevinden zich een keukenvenster en deur onder rollaag. Achter het orginele volume staat een recente vergelijkbare aanbouw. Op het dakvlak staat een dakkapel met dubbel venster. De hoekpanden hebben in de tweede laag twee dubbele vensters, de topgevel is bekleed als voor.

Waardering

De arbeiderswoningen van de woninggroep Welten bezitten cultuurhistorische waarde als uitdrukking van een sociaal-economische ontwikkeling en vanwege de oorspronkelijke funktie. Binnen de hiërarchische woonhuisarchitectuur van Jan Stuyt ten behoeve van het personeel van de Limburgse mijnen zijn de woningen van dit type zeldzame voorbeelden van woningen voor mijnwerkers. Als voorbeeld van het werk van J. Stuyt en vanwege de ornamentiek bezitten de panden architectuurhistorische waarde. De woningen waren onderdeel van een groter geheel dat wegens de situering verbonden was met de ontwikkeling en het aanzien van de stad Heerlen. De wonigen bezitten een hoge typologische zeldzaamheid.

Bron: Rijksmonumentenregister

Specificaties

Bron: Rijksmonumentenregister

Complex eigenschappen

Bron: Rijksmonumentenregister

Eigenschappen

Functies
Functie Hoofdcategorie Subcategorie Functietype Is hoofdfunctie
Woonhuis Woningen en woningbouwcomplexen Woonhuis(K) oorspronkelijke functie Ja
Adressen
Straat Getal Achtervoegsel Postcode Plaats Locatie Situatie Is hoofdadres
De Thun 180 6419 XK Heerlen Ja
De Thun 182 6419 XK Heerlen
De Thun 184 6419 XK Heerlen
De Thun 186 6419 XK Heerlen
De Thun 188 6419 XK Heerlen
De Thun 190 6419 XK Heerlen
Percelen
Kadastraal perceel Kadastrale sectie Kadastraal object Appartement Kadastrale gemeente
H 3595 Heerlen
H 3599 Heerlen
H 3597 Heerlen
H 3600 Heerlen
H 3598 Heerlen
H 3596 Heerlen
Bouwperioden
Start Eind Notitie Beschrijving
1921 1921 vervaardiging
Types
Hoofdcategorie Subcategorie Beschrijving Notitie
Woningen en woningbouwcomplexen Woonhuis(K) Arbeiderswoning(K)
Bouwstijlen
Stijl Substijl Zuiverheid Notitie
Traditionalisme stijlzuiver
Ambachten
Name Beroep Notitie
Stuyt, J. ; Limburg architect / bouwkundige / constructeur
Bron: Rijksmonumentenregister

Tijdlijn De Thun 180

Voeg een verhaal over dit monument toe aan de tijdlijn

Weet u meer over dit bijzondere monument of heeft u een herinnering over dit monument? Vul de tijdlijn aan. Deel uw verhaal en houd dit monument springlevend.

Andere monumenten in de buurt

Naar boven