Swarteweisein 2, Tytsjerk

Monumenttype:
Rijksmonument
Monumentnummer:
409355
Monumentnaam:
Swarteweisein 2
Plaats:
Tytsjerk

Monumenten.nl maakt u wegwijs in monumentenland

Alles over monumenten onder één dak.
Een monument kopen, onderhouden of verduurzamen? Hier vindt u alle informatie, inspiratie en praktische tips.

Beschrijving

HERMITAGE ANNEX HONDEHOKKEN EN ROTSPARTIJEN. In 1988 gerestaureerde hermitage onder rieten schilddak met bolle dakschilden en rode nokpannen, met aan weerszijden een hondehok met pannen zadeldak, uit ca. 1850, aan de westzijde van het park in landschapsstijl. De gevels van de hermitage zijn bekleed met houten balkjes. Ter weerszijden van de ruime centraal gelegen rondboog opening een verticale ornamentele band van balkjes, afwisselend in liggend verband en in een rij van dwarsdoorgesneden balkjes. De wanden van het uit een voorportaal en binnenruimte gedeelde interieur zijn met een decoratief patroon van houten balkjes in visgraatverband bekleed. Aan de noord- en zuidwand van het voorportaal een houten bank, bekleed met houten balkjes. Aan de wand van de binnenruimte, die in een rondboog verloopt, een identieke bank. Binnenruimte en voorportaal worden door een met houten balkjes beklede wand van elkaar gescheiden, waarin centraal gelegen een rondboog opening met aan weerszijden een puntboog-vormig vensterkozijn. De vlakke plafonds van binnenruimte en voorportaal zijn met touw bekleed, dat vanuit het hart van het plafond spiraalvormig is uitgelegd. De hondehokken zijn voorzien van een rondboog opening in de voorgevel van onbewerkte in verticaal verband geplaatste houten latten, die aan de bovenzijde ongelijk uitsteken en die de topgevel een grillig aanzien verleent. Ter weerszijden van de naar het oosten gerichte ingangspartijen van de hermitage en hondehokken een vormeloze steenhoop, samengesteld uit grote keien in rustica. Enkele meters ten zuidoosten van de hermitage een identieke steenhoop. De steenhopen (totaal vijf) geven het rustieke ensemble van hermitage en hondehokken een grotachtige allure.

Bron: Rijksmonumentenregister

Specificaties

Bron: Rijksmonumentenregister

Complex eigenschappen

Bron: Rijksmonumentenregister

Eigenschappen

Functies
Functie Hoofdcategorie Subcategorie Functietype Is hoofdfunctie
Hondehok Boerderijen, molens en bedrijven Boerderij (M) oorspronkelijke functie
Hermitage Kastelen, landhuizen en parken Tuin, park en plantsoen oorspronkelijke functie Ja
Adressen
Straat Getal Achtervoegsel Postcode Plaats Locatie Situatie Is hoofdadres
Swarteweisein 2 9255 JB Tytsjerk BY Ja
Percelen
Kadastraal perceel Kadastrale sectie Kadastraal object Appartement Kadastrale gemeente
G 1914 Hardegarijp
Bron: Rijksmonumentenregister

Tijdlijn Swarteweisein 2

Voeg een verhaal over dit monument toe aan de tijdlijn

Weet u meer over dit bijzondere monument of heeft u een herinnering over dit monument? Vul de tijdlijn aan. Deel uw verhaal en houd dit monument springlevend.

Andere monumenten in de buurt

  • Rijksmonument

    Swarteweisein 2

    TUINBEELD. Ten westen van het huis in de historische tuin- en parkaanleg gesitueerde 18e-eeuwse manshoge wit geschilderde sculptuur in rode klei, waarvan de linker arm ontbreekt, voorstellende Bacchus met druiventros als attribuut.

    WikiMedia
  • Rijksmonument

    Swarteweisein 2

    WESTELIJK BOUWHUIS. Bouwhuis op bakstenen onderbouw met wit geschilderde houten gevels van brede planken in horizontaal verband, op langwerpig rechthoekige grondslag onder rieten schilddak met overstek, uit de 19e eeuw.

    WikiMedia
Naar boven