Voormalig turnzaal, Nieuwe Passeerdersstraat 1 Amsterdam

Dit project is voordragen voor de ‘Erfgoed Duurzaamheidsprijs 2023'. Is dit uw favoriet? Tot uiterlijk 24 september kunt u stemmen op het meest duurzame monument van 2023.
Klik op het hartje en stem!
Wat is er zo bijzonder en/of uitdagend aan het verduurzamingsproject ?
Het monument is bijna geheel teruggebracht in oorspronkelijke staat en verduurzaamd zonder het gebouw essentieel aan te tasten. Al het benodigde kanaalwerk voor de verduurzaming is weggewerkt in moderne losstaande toevoegingen en daardoor blijft het binnenwerk van het monument zo open mogelijk. Installaties zijn ondergebracht in secundaire ruimten als het souterrain en de zolder. De constructie van het door ons geplaatste meubel in de zaal kent een dubbel gebruik doordat de holle stalen balken tevens als luchtkanalen dienen.
Doordat de gevel en het oude enkele glas intact zijn gelaten moest de nieuwe duurzame installatie minutieus worden uitgedacht qua plaatsing en benodigde capaciteit. Zo is gebruik van vloerverwarming en het aanbrengen van warme of koude lucht middels diffusers die de verse lucht langzaam de ruimte inbrengen.
Welke verduurzamingsmaatregelen zijn in het monument toegepast?
Isolatie dak en begane grond vloer naar nieuwbouw Rc waarden.
Aanbrengen 8 bodembronnen 175m die die drie warmte pompen aansturen voor de verwarming.
Het aanbrengen van een extra buffervat in het systeem tbv actieve koeling. Er zijn dus geen extra buiten-units geïnstalleerd.
Het plaatsen van een WTW systeem op zolder tbv de luchtverversing met een rendement van zeker 30%.
Het aanbrengen van alleen maar LED-verlichting.
Het aanbrengen van zonwering aan de buitenzijde tbv het verminderen van de koellast van de serre.
Het aanbrengen van 64 PV-panelen op het schuine dak op het zuiden
Hoe doet u dat?
Als monumenteigenaar staat u voor een uitdaging: hoe verlaagt u de energierekening en verbetert u het comfort, met respect voor de monumentale waarden? Standaard oplossingen voor energiebesparing zijn niet altijd toe te passen op uw monument. Gelukkig zijn er genoeg manieren om zelf al te beginnen met het besparen van energie.